Gayrimenkul kiralamak günümüzde en yaygın gelir elde etme yöntemlerinden birisidir. Ayrıca pek çok ev sahibi, kiralamak amacıyla mülk edinir ve bu nedenle yatırım yapar. Ancak zaman zaman karşınıza çıkabilecek sorunlu kiracılar, kiranızı ödemeyerek, mülkünüzü boşaltmayarak ya da fiziki hasar yaratarak size yarardan çok zarar verebilir.

 

Zarar görmeden önce önlem almak kendinizi ve mülkünüzü sorunlu bir kiracıya karşı korumanın ilk yolu sigortadır. Mülkünüzü, sadece depreme ya da doğal afetlere karşı sigortalamanız yetmez. Aynı zamanda kiracıdan kaynaklı sorunlar, zararlar ve hasarları da kapsayacak bir sigorta poliçesi yapmalısınız. Bu zararları kapsayan hazır poliçeler yoksa, taleplerinize uygun bir anlaşma için sigorta şirketi ile görüşebilirsiniz.

 

Yasal koşulları netleştirmek Sigorta dışında kiralama sürecinde ev sahibi ve elbette kiracı üzerinde de yasal olarak bağlayıcılığı olan en önemli belge kira kontratı ya da sözleşmesidir. Bir sözleşme ne kadar ayrıntılı bilgi ve şart içeriyorsa o kadar başarılıdır. Evinizdeki demirbaşlar, varsa eşyaların durumu, onların çalışır durumda oldukları, kira gecikmesi ya da ödenmemesi durumunda uygulanacak yaptırımlar, depozito teslim koşulları, tahliye şartları gibi tüm ayrıntıların kontrata eklenmesi yararınıza olacaktır. Acil durum için maddi güvence Kontrata eklenen ve ülkemizde de yaygın olarak uygulanan koruyucu yöntemlerden birisi de koruyucu depozitodur. Depozitonuzun, muhtemel zararınızı karşılayacak gerçek bir miktarda olmasın özen gösterin. Elbette taşınma sürecinde kiracıların en zorlandıkları şey toplu ödemelerdir, ancak örneğin depozitonuzu tek parça halinde almayarak miktarını yine de düşürmemeye gayret edin. Depozitonuzu da gerçekten bir acil durum gideri olarak görüp bütçenizi planlarken buna özen göstermeniz yerinde olacaktır. Eksik kira yatması, kiracının evinize büyük hasar vermesi gibi durumlarda, kayba uğramanızı önler. Günümüzde özellikle maddi kayba uğramamak için yasal kefil şartı sıklıkla aranmaktadır. Kefil talebi, aslında aynı zamanda bir çeşit referans olduğu için de önem taşır. Bu anlamda, düzenli geliri olan bir kefilin de kira sözleşmesine dahil olmasını talep etmeniz yararınıza olacaktır.

 

 

Berkan TEMUR 2017